fbpx
Uncategorized

Pregled Maserati Grecale GT 2023

2023 Maserati Grecale GT
Maseratiju je bio potreban ovaj automobil, srednji SUV koji može da se bori sa Porše Macanom, Audijem K5, BMV Ks3 i dr.

Segment luksuznih srednjih SUV vozila cveta u Australiji sa prodajom do kraja jula za 206 procenata u poređenju sa istim periodom prošle godine. Doduše, to se gotovo u potpunosti svodi na pojavu Teslinog modela I, koji je zauzeo segment od kada je lansiran na lokalnom nivou ranije ove godine, au 2023. Australci su do sada kupili 17.332 električnog SUV-a.

Nisu svi, međutim, spremni da budu potpuno električni… ipak, i za njih se Maserati Grecale predstavlja kao luksuzni SUV srednje veličine fokusiran na performanse u segmentu – na stranu Teslu – kojim dominiraju Nemci.

Maseratiju je trebalo dosta vremena da uđe u borbu, nekih sedam godina nakon puštanja u prodaju svog većeg SUV-a Levante koji, pošteno je reći, nije zapalio automobilsko tržište u segmentu u kojem dominiraju Porsche Caienne i BMV Ks5.

Ovog puta, Grecale dolazi sa boljom ponudom i u segmentu koji je verovatno privlačniji kupcima, srednji SUV svih ukusa najtoplija karta u gradu.

Grecale nastavlja Maseratijevu tradiciju konvencija imenovanja zasnovanih na vetru. Počelo je 1963. sa Mistralom, a nastavilo se sa Merakom, Giblijem, Borom, Khamsinom i Šamalom.

Sada dodajte Grecale, severoistočni mediteranski vetar u mešavinu. Ali da li je najnoviji model Tridenta dašak svežeg vazduha? Ili sva buka bez ikakve supstance? Hajde da saznamo.

Koliko košta Maserati Grecale u Australiji?
Maserati Grecale GT koji imamo na testiranju ovde predstavlja ne samo ulazak u širi asortiman, već je takođe, daleko i daleko, najpristupačnije vozilo za nošenje svetog trozubca u Australiji.

Postoje tri modela modela u široj liniji. Maserati Grecale GT koji imamo ovde pokreće stvari po ceni od 109.500 dolara. Ulazak u Grecale Modena će vam vratiti 128.000 dolara, dok vodeći Grecale Trofeo traži 165.000 dolara. Sve cene su pre troškova na putu i ​​svih opcija.

Grecale GT bi mogao predstavljati ulazak u asortiman i nositi oznaku najpristupačnijeg Maseratija u Australiji, ali italijanski SUV srednje veličine, barem u pogledu cena, igra uglavnom unutar svog, dražeg peščanika.

Najočigledniji rivali potiču iz Nemačke, a Porsche Macan, Audi K5 i BMV Ks3 igraju za potencijalne kupce Grecalea.

Ali dok vam za 109.500 dolara dobijate početnički Grecale sa svojim 2.0-litarskim turbo četvorkom, trošenje sličnog novca na Porsche (122.400 dolara) donosi 2.9 litara turbo šestice, dok će za 112.200 dolara videti Audi SK5 i njegov odlični 3.0-litarski šestorac. cilindrični turbo dizel na vašem prilazu, a BMV Ks3 u prerađenoj i vrućoj M40i izvedbi traži nešto više od 125.400 dolara. Svi imaju modele početnog razreda po ceni ispod 100.000 dolara.

Međutim, Grecale izdvaja njegov italijanski stil i pločica sa oreolom, ona koja evocira mirne dane velikih turneja.

Pomaže i zdrava lista standardnih uključivanja. Najvažnije su dva ekrana od 12,3 inča; jedan za Maseratijev infotainment sistem, drugi za digitalnu instrument tablu.

Tu su i Apple CarPlai i Android Auto, premium zvučni sistem Sonus Faber sa 14 zvučnika, kožna presvlaka sa kontrastnim šavovima, kamera za surround pogled, elektromotorna vrata prtljažnika, dvozonska kontrola klime, prednja sedišta sa električnim pogonom u 10 smerova i memorijskim podešavanjima za vozač, satelitsku navigaciju i DAB+ radio kao i AM/FM.

Kao što je to često način, nekoliko opcija se može sabrati prilično brzo, a Maserati se ne stidi da traži velike dolare za velike karte.

Naš testni automobil je završen u upečatljivoj nijansi metalik boje Nero Tempesta, jednoj od nekoliko opcionih nijansi od 2150 dolara. Brzo skeniranje uzorka boje priča zanimljivu priču. Ako ne želite da platite dodatno da biste personalizovali svoj Grecale, jedina nijansa koja vam je dostupna je jednobojna bela (Bianco). Odatle, stvari postaju prilično opojne, sa bogatim izborom boja po ceni od 2150 dolara do neverovatnih 52,063 dolara za najskuplju nijansu u visoko personalizovanoj paleti Fuoriserie, Asimetrična crna.

Ostale opcije koje su ugrađene u naš tester uključuju kovane aluminijumske felne od 20 inča „Etere“ u crnoj sjajnoj boji (3150 USD), crne kočione čeljusti (1250 USD), panoramski krov (3750 USD) i drvene obloge Radica sa otvorenim porama (1155 USD).

Tu je i Maseratijev Comfort paket (7350 USD) koji dodaje ventilaciju (hlađenje) sedišta standardnom grejanju, vrhunsku zrnastu kožu na sedištima, panelima i instrument tabli, i poboljšana električna sedišta sa podešavanjem u 12 smerova i funkcijom memorije.

Paket Tech Assistance dodaje 3290 dolara na krajnji rezultat i uključuje head-up ekran, bežično punjenje telefona i infracrveno zaštitno vetrobransko staklo koje smanjuje unutrašnju temperaturu u Grecale-u tokom vrelog dana.

Sve u svemu, naš testni Maserati Grecale GT koštao je 132.395 dolara plus troškovi na putu, ili oko 151.000 dolara vožnje u Novom Južnom Jugu. Cene vožnje mogu da variraju u zavisnosti od vaše države ili teritorije prebivališta.

Koliko prostora Maserati Grecale ima unutra?
Dok se spoljašnji dizajn Grecalea osećao kao malo srednjeg SUV generičkog, na stranu Maserati masku sa potpisom, unutra je druga priča. Maserati je, uglavnom, nadmašio kabinu Grecale-a sa hektarima raskošne kože i materijala mekih na dodir. Oseća se posebno iznutra, tim više za tu opcionu drvenu oblogu sa otvorenim porama koja odiše klasom.

Sedišta su gipka, ali pružaju podršku, a zahvaljujući električnom podešavanju, pronalaženje idealnog položaja za vožnju je lako. Pomaže i servo podesivi volan.

Ima dosta fino nazubljenih brojčanika i dugmića, i oni daju kabini šarm stare škole u ​​moru modernosti. Osećaju se dobro izrađeno, sa čvrstinom koja često nedostaje današnjim novim automobilima.

Volan se oseća čvrsto u ruci, sa nizom dugmadi i prekidača, dok dva točkića smeštena nisko na svakom kraku dodaju dašak raskošnosti. Levo dugme služi za zaustavljanje i pokretanje motora, dok se desni točkić prebacuje kroz Grecale-ove režime vožnje.

U središnjem čvorištu, čuveni logotip trozuba služi kao podsetnik da ovo nije samo još jedan generički srednji SUV. Prilično je dobar osećaj ući u kabinu da vas pozdravi ta prizemna značka.

Međutim, potražite menjač i nećete ga pronaći. Umesto toga, na instrument tabli su dugmad za parkiranje, hod unazad, neutralni položaj i vožnju/ručno. Osećaju se pomalo slabašno i ne aktiviraju se uvek pri prvom pritisku, zahtevajući čvrst i veoma nameran pritisak da biste uključili bilo koju brzinu koju želite. Oni nisu u skladu sa ostatkom kabine; malo razočaranje u inače prilično posebnom enterijeru.

Sat sa potpisom Maseratija na kontrolnoj tabli ostaje sa svojim prelepim narukvicama. Ali to više nije analogno. Umesto toga, mali digitalni ekran oponaša starinski sat sa pokretnim kazaljkama ili ga možete konfigurisati da prikazuje digitalno vreme. Malo je šteta što je Maserati krenuo digitalnim putem sa ovim jedinstvenim aspektom. To je napredak, pretpostavljam.

Ali ovo su manji promašaji u moru pogodaka, unutrašnjost Maseratija sigurno se oseća kao da ste pametno potrošili svoj novac.

Drugi red nastavlja taj osećaj, sa dovoljno plišanim sedištima i udobnošću, svakako za dve odrasle osobe. Srednje sedište je čvrsto stisnuto sa tri pozadi, ali koliko često putujete sa pet u Maseratiju, čak i porodičnom Maseratiju kao što je Grecale?

Ima dovoljno prostora u svim ključnim delovima kada koristite vanbrodska sedišta, dok opcioni panoramski krov čini čuda u održavanju stvari lepim, laganim i prozračnim. Pogodnosti za putnike u drugom redu uključuju ventilacione otvore (iako nema odvojene kontrole klime) i par držača za čaše u preklopnom naslonu za ruke, dok su džepovi na vratima na strani malih.

Što se tiče vrata, i napred i pozadi – otvaraju se iznutra pritiskom na malo dugme, i samo još elektronskih trikova tamo gde nisu potrebna.

Pozadi, Grecale ima 535L prtljažnog kapaciteta, što je pristojna količina. Sedišta u drugom redu se lepo preklapaju, iako ne baš ravna, povećavajući nosivost. Maserati ne navodi cifru sa preklopljenim sedištima.

Ipak, nemojte tražiti rezervnu gumu i paket točkova ispod poda prtljažnika. Kao što je to često na moderan način, naći ćete samo komplet za popravku bušotina, koji je dovoljan da vas odvede do najbliže prodavnice guma.

Da li Maserati Grecale ima Apple CarPlai i Android Auto?
Ako volite ekrane, svideće vam se Grecale, koji ima tri digitalna interfejsa (četiri, ako računate na sat) u svom arsenalu. Centralni deo je ekran osetljiv na dodir od 12,3 inča koji ugošćuje Maseratijev infotainment sistem.

Opremljen je uobičajenim nizom funkcija koje biste očekivali u vozilu koje košta severno od 100.000 dolara, uključujući Apple CarPlai i Android Auto preslikavanje pametnog telefona, DAB+ (digitalni) radio, ugrađenu satelitsku navigaciju i Bluetooth povezivanje.

Pokreće operativni sistem zasnovan na Androidu zajedno sa glasovnim asistentom Amazon Aleka koji se trudi da implementira vaše oralne komande.

Sam ekran je lepo integrisan u kontrolnu tablu, stapajući se u drugi – manji – ekran. Ovaj meri 8,8 inča i prvenstveno je domaćin Grecale-ovih funkcija kontrole klime.

Iako bismo obično osudili nedostatak fizičkih dugmadi i točkića za funkcije klime, namenski ekran ublažava problem potrebe za pomeranjem, pokretanjem i kopanjem kroz menije da bi se izvršile bilo kakve promene. To je promišljeno postavljen ekran, sa svim ključnim funkcijama koje se lako mogu prepoznati i koristiti. Bravo, Maserati.

Digitalni ekran instrumenata od 12,3 inča se može konfigurisati kako bi odgovarao, sa točkićima tradicionalnog izgleda dopunjenim nizom podataka o vožnji i putovanju. Takođe može da prikaže navođenje rute sa jednostavnim, ali efikasnim mapiranjem projektovanim između redovnih informacija o vožnji kao što su brzina i broj obrtaja motora.

Opcioni head-up displej – kako je ugrađen u naš test automobil – dodaje još jedan sloj informacija za vozača, projektujući podatke kao što je brzina direktno na vetrobransko staklo iu liniju vida.

Opciona podloga za bežično punjenje održava vaš pametni telefon punim snage ili možete, ako želite, da koristite jedan od dva USB konektora napred – jedan USB-A starijeg stila i drugi savremeni USB-C. Još dva USB priključka u drugom redu – opet, Maserati je zaštitio svoje opklade sa po jednim od svakog tipa – upotpunjuju liniju za punjenje.

Koju bezbednosnu tehnologiju ima Maserati Grecale?
Uz to, Maserati Grecale je opremljen sveobuhvatnim paketom bezbednosnih tehnologija.

Autonomno kočenje u slučaju nužde sa detekcijom pešaka, asistencija u mrtvom uglu, praćenje mrtvog ugla sa upozorenjem na poprečni saobraćaj pozadi, pomoć pri zadržavanju trake, praćenje pritiska u gumama, upozorenje vozača i prilagodljivi tempomat sa funkcijom zaustavljanja i kretanja su standard .

Komplet od šest vazdušnih jastuka pokriva oba reda putnika.

Koliko košta održavanje Maseratija Grecale?
Maseratijeva trogodišnja/neograničena kilometraža garancija je ispod standarda u današnjem novom automobilskom okruženju gde je pet godina garancije sada par.

Servisiranje je potrebno svakih 12 meseci ili 15.000 km, u zavisnosti od toga šta se prvo dogodi. Maserati nudi prepaid trogodišnji servisni plan od 45.000 km po ceni od 2500 dolara. Ovaj plan se može kupiti u bilo kom trenutku pre prve usluge.

Osiguranje košta 3860,37 dolara na osnovu uporedne ponude za 35-godišnjeg muškog vozača koji živi u Četsvudu, Novi Južni Južni Jugoslaviju. Procene osiguranja mogu da variraju u zavisnosti od vaše lokacije, istorije vožnje i ličnih okolnosti.

Kako se vozi Maserati Grecale?
Maserati Grecale se nalazi na modifikovanoj Giorgio platformi koja takođe podržava neke od njegovih ne tako dalekih rođaka iz Alfa Romea. I Alfa Romeo Giulia limuzina i Stelvio SUV se nalaze na istoj platformi, i to dobro.

Ispod haube, Grecale ima 48-voltnu blagu hibridnu verziju 2,0-litarskog turbopunjenog linijskog četvorocilindričnog benzinca iz šireg štala matične kompanije Stellantis. Njegove verzije pokreću različita vozila matične marke, uključujući Alfa Romeo i Jeep, kao i druge Maserati (Levante i Ghibli).

U Grecale GT, dobar je za 220 kV i 450 Nm i povezan je sa osmostepenim automatskim menjačem koji šalje pogon na sva četiri točka. Blagi hibridni sistem od 48 volti radi svoj najbolji posao na niskom opsegu obrtaja, dodajući izvesnu hitnost pri niskom ubrzanju pre nego što se turbopunjač namota da izvrši težak dizanje.

Maserati računa da Grecale GT može ubrzati od 0-100 km/h za 5,6 sekundi, što je prilično brzo, ako ne i potresno.

Svakako je brzo kada se krećete gradom, brzo se udaljavate od mirovanja bez previše pompe. I tu je trljanje, svakako na prvi utisak.

Maserati već dugo uživa reputaciju za proizvodnju automobila sa izuzetnim kvalitetima zvuka. Vožnja Maseratija je oduvek bilo zvučno iskustvo, užitak čula sa kojim samo nekolicina proizvođača automobila može da parira. Ali ovde, sve to samo zvuči malo ravno, pomalo homogeno.

Nije u potpunosti lišen karaktera, emituje pomalo grubu notu motora koja je u suprotnosti sa Maseratijem koji smo upoznali i voleli tokom godina.

Naravno, note izduvnih gasova i zvuk motora i kompozicija ta dva elementa samo su jedan mali deo Maseratijeve jednačine. Pravi test je u performansama, i ovde se Grecale ponaša sa nivoom sposobnosti.

Suspenzija je lepo izbalansirana za naše neravne lokalne uslove. Prilagodljivi amortizeri su opcioni, ali čak i na pasivnom vešanju, ovaj Grecale GT nudio je usaglašenu vožnju, udobno apsorbujući neravnine i grudve, a istovremeno je ostao prigušen na veće udarce kao što su neravnine.

Živahna vožnja nekim neuređenim seoskim zabačenim putevima takođe je istakla prigušne kvalitete Grecalea, koji je ostao priseban i ravan kroz avanturističke krivine; skretanje u krivinama koje je takođe pokazalo odzivno i precizno upravljanje Grecalea. Grecale počinje da se oseća, kada se izazove, kao pravi Maserati.

Podjednako je udoban dok trčite kući, duge deonice autoputa od 110 km/h, platno za lagano i lako spuštanje, Grecale šumi tiho (malo previše tiho?) uz malo pompe.

Osmostepeni ZF automatski menjač je srećan što je prepušten sam sebi i pokazuje veštinu za odabir pravog odnosa u zavisnosti od situacije. Jednako je kao kod kuće i krstari autoputevima jer je pod snažnijim ubrzanjem i skretanjem, a njegova sposobnost da intuitira optimalnu brzinu je blagodat. Za one koji više vole „ručnu“ vožnju, ručice menjača na volanu nude oštre promene stepena prenosa.

Kao paket na putu, Grecale ostaje kompetentan bez da oduzima dah. Što je za Maserati malo razočaranje. Sumnjamo da bi vodeći Grecale Trofeo i njegov V6 iz superautomobila MC20 uveliko umanjili te sumnje.

Povezani Clanci

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button