fbpx
Uncategorized

Predstavljen Mitsubishi Triton za 2024. godinu, koji će u Australiji doći sledeće godine

2024 Mitsubishi Triton očekuje se u Australiji sledeće godine
Veće telo sa smelijim stilom, potpuno novi okvir
Jednostruki i dvostruki turbo 2,4-litarski četvorocilindrični dizel motori
Veći ekrani u modernijem enterijeru
Očekuje se rast cena zbog nove tehnologije, motora
Mitsubishi Triton ute iz 2024. je otkriven – zasnovan na potpuno novoj šasiji sa većom karoserijom, prostranijom unutrašnjosti, naprednijom tehnologijom i opcijom dizel motora sa tvin-turbo četvorocilindričnim motorom – uoči dolaska u Australiju početkom sledeće godine.

Predstavljen danas na Tajlandu – gde se i proizvodi – to je prvi potpuno novi Triton od pneumatika pa naviše u skoro dve decenije, pošto je odlazeći model iz 2014. bio velika nadogradnja svog prethodnika iz 2005. godine.

Prerađeni 2,4-litarski četvorocilindrični dizel motor sada je dostupan sa jednim ili dvostrukim turbo punjačima za više snage i obrtnog momenta – dok kabina pozajmljuje najnovije digitalne displeje iz novog SUV-a porodice Mitsubishi Outlander.

Za razliku od Ford Ranger i Volksvagen Amarok, ne postoji opcija turbo-dizel V6 snage – ili hibridna ili plug-in hibridna opcija. Ipak, električna verzija Mitsubishi Tritona očekuje se krajem decenije.

Novi Mitsubishi Triton će se pojaviti u australijskim salonima u februaru 2024, u očekivanju bilo kakvih odlaganja. Za više detalja o australijskoj postavi, kliknite ovde da pročitate našu celu priču.

Očekuje se da će cene porasti zbog veće karoserije, unapređenog motora i nove tehnologije. Trenutni Triton je po ceni od oko 33.000 dolara do 60.000 dolara.

Mitsubishi Triton će činiti osnovu sledeće generacije Nissan Navare koja će se pojaviti za oko 12 meseci od sada, a očekuje se da će vozila deliti osnovu, tehnologiju i mehaničke komponente, ali će biti pokrivena jedinstvenom karoserijom.

Ostaće izbor modela karoserije sa jednom kabinom, ‘Club’ ekstra kabinom i dvostrukom kabinom u inostranstvu, sa konfiguracijama pogona na dva ili četiri točka. Na Tajlandu su predstavljene tri verzije 2,4-litarskog četvorocilindričnog dizel motora: jedan turbo dostupan sa dve izlazne snage i vodeći tvin-turbo opcija.

Novi Mitsubishi Triton ima hrabriji izgled od svog prethodnika, odbacujući prepoznatljivi zakrivljeni otvor zadnjih vrata od poslednja dva Tritona.

LED farovi i zadnja svetla su ugrađeni u vrhunske modele, za bočne stepenice se kaže da su veće sa poboljšanim odvodom, a za ručke vrata se tvrdi da su „veće i lakše za hvatanje“.

Vrhunski model ‘Athlete’ na Tajlandu – za koji se očekuje da će se u Australiji prodavati kao GSR – dodaje rešetku u boji karoserije, crne naglaske na maski, kvake na vratima i branike, sportsku traku ‘jedrilica’ , crne proširene lukove točkova, crne krovne šine i unutrašnjost sa narandžastim akcentom.

Nema klinova za stepenice ugrađenih u zadnje ploče kao što je Ford Ranger – koji omogućavaju lakši pristup nosaču, umesto da se balansiraju na gumi – ali Mitsubishi kaže da su uglovi zadnjeg branika „povećani i ojačani ramom“ da služe kao stepenice.

Novi Mitsubishi Triton sa dvostrukom kabinom je 15 mm duži (5320 mm) i 50 mm širi (1865 mm) nego ranije, i nije viši (1795 mm), ali je međuosovinsko rastojanje produženo za značajnih 130 mm, na 3130 mm.

Novi Triton će postaviti u sredinu paketa u smislu spoljašnjih dimenzija – veći od Isuzu D-Mak-a, ali manji od Ford Rangera – i trebalo bi da se prevede na više prostora u kabini za ono što je danas jedna od najmanjih vozila u klasa.

Današnji Mitsubishi Triton sa duplom kabinom ima jedan od najkraćih krugova okretanja u kategoriji ute, na 11,8 metara, ali veća karoserija će pogurati novi model na 12,4 m – iako je i dalje bolji od Isuzu D-Mak (12,5 m), Tojota HiLuk (12,6m) i Ford Ranger (12,9m).

Kod varijanti sa dvostrukom kabinom postoji 50 mm povećanje traga točkova (1570 mm širine napred, 1565 mm pozadi) za širi trag.

Nosač je 35mm duži od današnjeg modela (1555mm) i 75mm širi (1545mm), međutim za sada je nejasno da li između lukova točkova ima dovoljno mesta za paletu, koju Ford Ranger i VV Amarok mogu da prime.

Uprkos većim ukupnim dimenzijama novog Tritona, Mitsubishi kaže da je karoserija lakša zahvaljujući upotrebi novog čelika visoke čvrstoće – a aerodinamika je poboljšana.

Međutim, čvršći okvir – poboljšana krutost na savijanje za 60 procenata i torziona krutost za 40 procenata – sa jačim materijalima su otežali podloge. Konačna cifra težine tek treba da bude objavljena.

Predstavljen Mitsubishi Triton za 2024. godinu, koji će u Australiji doći sledeće godine

Ispod haube je novi 2,4-litarski turbo dizel motor sa četiri cilindra, koji se uparuje u vrhunskim modelima sa šestostepenim manuelnim ili šestostepenim automatskim menjačem i Super Select II pogonom na sva četiri točka koji se još uvek može koristi se u 4VD režimu na zatvorenim putevima.

Postoje tri verzije motora, međutim Australija će u početku dobiti samo vodeću melodiju – sada sa dva turbo punjača – koja razvija 150 kV i 470 Nm, što je više od trenutnog Tritonovog 133 kV/430 Nm 2,4-litarskog jednoturbo dizel motora sa četiri cilindra.

Dvostruki turbo motor je konkurentan po snazi, ali manji po obrtnom momentu u poređenju sa rivalima sa četiri cilindra: 150kV/500Nm 2,8-litarski single-turbo Toiota HiLuk, 154kV/500Nm 2,0-litarski tvin-turbo Ford Ranger i VV Amarok brat i sestra 140kV/450Nm 3,0-litarski single-turbo Isuzu D-Mak i Mazda BT-50 blizanci, 140kV/450Nm 2,3-litarski tvin-turbo Nissan Navara i 160kV/500Nm LDV T60 Mak.

Turbo-dizel V6 koji bi odgovarao Rendžeru i Amaroku nije u ponudi – ne postoji odgovarajući motor koji je dostupan u grupi Renault-Nissan-Mitsubishi – a hibridne ili električne verzije su udaljene više godina.

Vodećem tvin-turbo motoru od 150kV/470Nm pridružuju se dve jednoturbo verzije, razvijajući 135kV/430Nm i 110kV/330Nm, za jeftinije modele u jugoistočnoj Aziji.

Nejasno je da li će oni stići u Australiju – i ako dođu, da li će oba biti dostupna ili u koliko modela će se nuditi motor(i) sa nižom izlaznom snagom.

Sistem se može prebacivati između pogona na zadnje točkove visokog dometa (2H) i pogona na sva četiri točka (4H), plus režima pogona na četiri točka visokog i niskog dometa (4HLc i 4LLc) koji zaključavaju središnji diferencijal za korišćenje van puta.

Dostupni su sa sedam režima vožnje, u odnosu na četiri u starom modelu: Normalan, dostupan u svim 4VD režimima, plus Eco kada je u 2H, Šljunak i sneg kada je u 4H, Pesak i blato kada je u 4HLc i Rock kada je u 4LLc.

Jeftiniji GLKS i GLKS+ modeli u asortimanu Mitsubishi Triton će zadržati pogon na sva četiri točka sa skraćenim radnim vremenom, sa 4VD režimom koji se ne može koristiti na zapečaćenim površinama jer automatski zaključava središnji diferencijal – plus „2H“ pogon na zadnje točkove visokog dometa za asfaltirane puteve, i ‘4L’ sa pogonom na sva četiri točka niskog dometa za terenske staze.

Na Tajlandu postoji izbor između točkova od 16 inča ili 18 inča. Gume na modelima sa točkovima od 18 inča su nepromenjene (265/60 R18).

U međuvremenu, guma na modelima sa točkovima od 16 inča je 20 mm šira i 0,9 inča (ili 23 mm) viša u prečniku (265/70 R16 naspram 245/70 R16 ranije).

Uprkos potpuno novoj šasiji i snažnijem motoru, Mitsubishi nije nadogradio na disk kočnice na sva četiri točka – i zadržao je konfiguraciju prednji disk/zadnji doboš.

Ford Ranger je najnoviji model koji je usvojio zadnje disk kočnice – iako samo na modelima visokog kvaliteta – i pridružuje se većini verzija povezanog Volksvagen Amaroka, plus jeftine GVM Ute i LDV T60 ute iz Kine, i SsangIong Musso iz Kine. Južna Koreja.

Prednji diskovi imaju 320 mm ili 290 mm u zavisnosti od modela – u poređenju sa današnjim 320 mm ili 294 mm – dok veličina zadnjih bubnjeva tek treba da bude otkrivena (trenutno 295 mm).

Ostale mehaničke promene: električni servo upravljač je sada ugrađen u modele visokog kvaliteta, visina ležišta je 45 mm niža, a Mitsubishi kaže da je izmenio lokacije vijaka i servisnih rupa kako bi održavanje bilo jeftinije i brže.

Povezani Clanci

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button